Ką svarbu žinoti apie sintetinius deimantus

CVD 1.5 ct sintetinis briliantas

Sintetiniai, arba laboratoriniai, deimantai šiuo metu „auginami“ dviem būdais.
Pirmasis (senesnis) – aukšto slėgio / aukštos temperatūros (angl. – „High Preassure High Temperature“, HPHT). Antrasis (naujesnis) – cheminių garų nusodinimo būdu (angl. – „Chemical Vapour Deposition“, CVD).
HPHT reikalauja, kad į mažytę svogūno formos ir principo kamerą įdėtumėte tokį pat mažą natūralaus deimanto kristalą (vadinamą „sėkla“) ir išgryninto grafito. Kamera uždaroma didžiuliu kevalu ir kameroje esantis mišinys veikiamas daugiau kaip 1500oC temperatūros ir 70,000 atmosferų spaudimo. Grafitas garuoja ir jo atomai nusėda ant sėklos, tarsi „pratęsdamos“ jau esamą sėklos deimantinę gardelę. Būtent tokiomis ekstremaliomis sąlygomis deimantai gimsta Žemės gelmėse.

Iš GIA tinklalapio. Šie bespalviai HPHT sintetiniai deimanto kristalai (0.50–0.69 ct) buvo užauginti Jinan Zhongwu New Materials Company Ltd. įmonėje, Shandong, Kinija.

CVD yra ne toks ekstremalus – ir vėl naudojama plona natūralaus deimanto plokštelė (sėkla), kuri patalpinama mažos kameros viduje. Kamera užsandarinama, pakaitinama iki maždaug 900-1200oC. Tada į kamerą leidžiamos anglies prisotintos dujos, kurios mikrobangų spindulio dėka virsta grynais grafito garais. Grafito molekulės nusėda ant sėklos. Sluoksnis po sluoksnio, sėkla auga iki stambaus deimanto.

Iš GIA tinkalapio. Nuosava GIA (Amerikos gemologijos instituto) CVD deimantų auginimo laboratorija)

Tiek techninės dalies.
Kur kas įdomesnis klausimas – ir kas dabar?
Ar tai – deimantas? Tikrai taip. Visos jo fizinės, cheminės, vizualiosios savybės yra identiškos natūraliems. Tik patyręs gemologas pagal tam tikrus požymius galės atpažinti sukurtą, o ne Žemės gelmse gimusį deimantą. Įprastas deimantų testeris neatskirs natūralaus deimanto nuo laboratorijoje užauginto, prireiks ypatingo, veikiančio elektros laidumo principu.
Kodėl mums išvis tiek svarbu žinoti – ar prieš mus natūralus deimantas (briliantas) ar sukurtas laboratorijoje?
Atsakymas paprastas – kaina.
Lietuvoje itin populiarūs sužadėtuvių žiedai su 0.5 karato briliantais (briliantinio briaunavimo deimantais). Natūralaus tokio brilianto kaina rinkoje, priklausomai nuo savybių, būtų tarp Eur 1300 ir 2500. Laboratorijoje užauginto analogo kaina šiuo metu būtų tarp Eur 450 ir 630, priklausomai nuo kokybės. Skirtumas gan įspūdingas, ar ne?
Ir natūralūs, ir laboratorijoje sukurti deimantai turi savo šalininkų ir kritikų. Mes Aukso kalvėje laikomės nuomonės, kad ir vieni, ir kiti – nuostabūs ir verti papuošalo. Naturalūs mineralai yra gamtos sukurtas stebuklas dėl savo kietumo ir retumo. Laboratorijoje užauginti diemantai – tai moklso triumfas, leidžiantis minimizuoti žmogaus žalingą poveikį gamtai ir sumažinti krūvinų konfliktų šioje planetoje.

Nadeždos Sitalo nuotrauka. CVD ~1.5 ct D IF brilianto nuotrauka.

Bet yra vienas niuansas, kuris ir privertė parašyti šį straipsnį – Lietuvoje sintetiniai deimantai nelaikomi brangakmeniais, kadangi jie yra sukurti žmogaus, ne gamtos. O tai leidžia visiškai legaliai pardavinėti juos rinkoje neįtvirtintus be Lietuvos prabavimo rūmų sertifikavimo. Mūsų nuomone, tai padidina rizikas vartotojams.
Kas nenorėtų įsigyti natūralaus 0.5 karato deimanto, labai gražaus, už šiek tiek mažensę kainą, nei tokį pat, bet „be sertifikato“, nes „sertifikatas gi kainuoja, žmogau, že, testeris rodo, kad tikras, imk!“ Ir štai, Donatas jau laiko 0.5 karato sintetinį deimantą, iškilmingai įsigytą už Eur 1000 vietoj Eur 600. Ir dar mano, kad tai – natūralus akmuo.
Tad štai reziume – maloniai prašome Jūsų – nepirkite deimantų be sertifikato. Nepriklausomai nuo to, kurį deimantą pasirinksite – natūralų ar laboratorijoje sukurtą – reikalaukite sertifikato, kuriame nurodyta, ar tai natūralus ar laboratorijoje (angl. – „Lab Grown“) sukurtas deimantas.
Šiuo metu sąžiningi laboratorinių deimantų augintojai sertifikuoja ir pažymi savo brangakmenius „LG“ arba „LabGrown“ užrašais ant akmens rundisto. Jeigu akmenys yra sertifikuojami GIA, HRD ar bet kurioje kitoje tarptautinėje laboratorijoje, jų sertifikato ID numeris yra graviruojamas ant deimanto rundisto, jį galima įžiūrėti per stiprų didinimo lęšį arba mikroskopą. Numeris sertifikate ir numeris ant rundisto turi sutapti.

Prekyboje esančio CVD brilianto HRD (Belgija) sertifikatas. Iš interneto.


Prisiminkite – tai, kas kainuoja daug (pvz. natūralus stambus deimantas), negali kainuoti mažai. Tam nėra jokių prielaidų apart klastos. Reikalaukite išsamios informacijos apie papuošalą ir jame įtvirtintus brangakmenius. Reikalaukite skaidrumo ir aiškaus nurodymo, kur yra natūralūs deimantai, o kur – laboratorijoje sukurti.
Ir tegyvuoja visi deimantai – natūralūs ir laboratoriniai, nes visi jie turi teisę tapti nuostabiais ilgaamžiais papuošalais.
Nadežda Sitalo,
Sertifikuota nubriaunuotų deimantų specialistė,
MB “Sumim” vadovė.