Juvelyras Viktoras Sitalo tapo prestižinio juvelyrikos konkurso “HRD Awards 2009” laureatu

Saulės spindulio bučinys

Pirmąkart juvelyras iš Lietuvos tapo vieno įtakingiausių pasaulio juvelyrinių dirbinių su deimantais konkurso – HRD Awards 2009 – laureatu. Š.m. birželio 18 d. Antverpene (Belgija), Antverpeno provincijos  deimantų muziejuje iškilmingo gala vakaro metu buvo pristatyti 30 įspūdingų papuošalų su deimantais, sukurti juvelyrų iš viso pasaulio. Klaipėdietis juvelyras-papuošalų dizaineris  Viktoras Sitalo (35) tapo vienu iš keturių finalistų.

HRD Awards – tai Antverpeno Pasaulinio deimantų centro (Antwerp World Diamond Centre) kas dvejus metus rengiamas konkursas. Konkurso tikslas – skatinti  pažangaus ir originalaus dizaino papuošalų su deimantais kūrimą ir jų meistrišką atlikimą. Konkursas gyvuoja jau 26 metus. Nuo 2003 metų konkurse gali dalyvauti juvelyrai ir dizaineriai ne tik iš Belgijos, bet ir iš viso pasaulio.

Šiais metais konkurse dalyvavo 654 menininkai iš 40 šalių – Belgijos, Brazilijos, Kanados, Kinijos, Prancūzijos, Indijos, Italijos, Japonijos, Lietuvos, Pietų Korėjos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Tailando ir kitų. Buvo pateikti 1089 papuošalų eskizai. Tik 39 iš jų perėjo griežtą atrąnką ir pateko į antrajį konkurso etapą.

Pagrindinio prizo laimėtoją ir keturis finalistus nustatė aukščiausio lygio tarptautinė komisija, kurią sudarė menų akademijų bei universitetų profesoriai, juvelyrikos, dizaino ir madų industrijos žinovai, aukciono namų Sotheby‘s ir Christie‘s  papuošalų ekspertai bei specializuotos žiniasklaidos atstovai.

Šių metų konkurso tema tapo „Kartą, labai labai seniai… mano mėgstamiausia pasaka“. Dizaineriai turėjo interpretuoti pasirinktą pasaką ir sukurti papuošalą, kuris geriausiai atskleistų kerintį deimantų grožį.

„Pasirinkau mažai žinomą H.K.Anderseno pasaką „Išpuikusi obels šaka“. Pasakos pabaigoje yra kelios nuostabios eilutės apie  trapaus pienės žiedo trumpalaikį  grožį, kuris netrukus bus nupūstas vėjo. Iš karto „pamačiau“ žiedą, kūpiną švelnumo, subtilumo, meilės. Taip ir gimė „Saulės spindulio bučinys,“ pasakoja konkurso laureatas, juvelyras-papuošalų dizaineris Viktoras Sitalo.

Žiedas, pagamintas iš balto 750 prabos aukso ir  sveriantis 199 gr – tikras auksakalystės  meno kūrinys. Žiedo gamybai prireikė 181 apvalių deimantų, maloniai suteiktų Vets Alphi Diamonds Manufacturing NV. Ištobulintos konstrukcijos dėka šviesos spinduliai pasiekia visus žiedą puošiančius deimantus iš išorės ir iš vidaus – tokiu būdu jie intensyviau sužėri ir tarsi atgyja nuo saulės ir vėjo prisilietimų.

Menininkui pavyko perteikti obels žiedlapių plastiką ir švelnumą dviejų atspalvių emalės dėka – paviršius atkartoja gamtos sukurtų žiedlapių aksomą. Atrodo, žiedas tuoj pradės skleisti subtilų, širdį jaudinantį žydinčios obels aromatą.

„Šio žiedo „gimimas“ pareikalavo ypač kruopštaus pasiruošimo, dviejų mėnesių labai intensyvaus darbo bei ypatingo kūrybingumo sprendžiant įvairias technines problemas ,“ šypsosi juvelyras, „Dalyvauti konkurse nutariau praėjusią vasarą gavęs kvietimą iš tiekimo grupės „Su.Mi‘m“. Ta pati komanda padėjo man išspręsti visus organizacinius klausimus, už ką esu jiems labai dėkingas.“

Šių metų konkurso finalas sutapo su Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimu. Ypatingai džiugu, kad šį kartą Lietuvos vardas bus paminėtas  būtent dėl čia gimusio juvelyrikos meno kurinio, gavusio tarptautinį pripažinimą už idėjos originalumą ir meistrišką atlikimą.

Nuo š.m. birželio mėn. iki kitų metų vidurio „Saulės spindulio bučinį“ kartu su visais kitais konkurso laureatų darbais bus galima pamatyti Antverpeno provincijos deimantų muziejuje, o vėliau visa ekspozicija keliaus po žymiausias pasaulio juvelyrikos parodas ir puoš aukščiausio lygio diplomatinius įvykius.

Daugiau apie konkursa: www.hrdawards.be
Daugiau apie Antverpeno pasaulinį deimantų centrą (Antwerp Worlds Diamond Centre): www.awdc.be
Daugiau apie juvelyrą-papuošalų dizainerį Viktorą Sitalo: www.auksokalve.lt