Vestuvinių žiedų pasiūla Klaipėdoje yra gana didelė. Bet kuriam skoniui ir piniginei. Didžiuosiuose prekybos centruose apstu Vokietijos, Turkijos, Italijos, Lenkijos gamintojų gaminių. Norintiems išskirtinių ar tiesiog individualiai pagamintų sutuoktuvių žiedų mielai padeda Klaipėdos juvelyrai, kurių dalis priklauso Klaipėdos krašto auksakalių cechui. Šiame trumpame straipsnyje nenagrinėsiu skirtumų tarp individualiai sukurtų žiedų ir jų pramoniniu būdu pagamintų „giminaičių“. Išvardinsiu kelis svarbius momentus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis vestuvinius žiedus.
Pirmiausia – namų darbai. Nepulkite iškart pirkti. Apsidairykite. Kuo daugiau Jūs pamatysite, tuo lengviau Jums bus apsispręsti – kokie turėtų būti būtent Judviejų vestuviniai žiedai. Santūrūs ar puošnūs? Su brangakmeniais ar be jų? Siauri ar platūs? Vienodi ar truputėli skirtingi? Kokios spalvos? Vienspalviai ar kombinuoti? Lygūs ar faktūruoti? Ar tikrai iš aukso? Visus šiuos klausimus paklaus ir juvelyras, ir jau pagamintų žiedų pardavėja. Lankykitės žiedų prekybos vietose, juvelyrų dirbtuvėse, panaršykite internete. Viskas, ką pamatysite ir sužinosite – tai Jūsų informacijos bagažas, kuris po tam tikro laiko padės suprasti, kaip gi turi atrodyti Jūsų svajonių žiedai.
Ilgaamžiškumas = svoris. Kuo lengvesni žiedai, tuo mažiau metalo buvo panaudota jiems pagaminti. Tai reiškia, kad tikriausiai jie deformuosis savininkui dirbant fizinį darbą. Per ploni vestuviniai žiedai nemaloniai įsirieš į pirštus, kai jie patins karštą vasaros dieną ar po intensyvios darbo dienos. Per daugelį darbo su klientais metų teko netgi matyti tuščiavidurius vestuvinius žiedus, pagamintus iš labai plonos skardos. Skardinės sienelės, o viduj – tuštuma! Nei padidinti tokį žiedą, nei pamažinti, nei akmenuką įstatyti. Baisu paliestiJ Žiedą turite jausti ant pirštų. Kiekvienam žiedo dydžiui ir pločiui egzistuoja laiko patikrintos proporcijos, kurios leidžia žiedams išlikti tvirtais ir gražiais ilgus metus, ir neeikvuoja metalo tuščiai.
Patogumas – vestuviniai žiedai muvimi kasdien. Žiedas neturi spausti. Jis neturi būti per storas ir trukdyti greta esantiems pirštams susiglaustiJ Plotį rinkitės taip pat su saiku – žiedas neturi trukdyti pirštams susilenkti. Dekoratyviniai papuošimai neturi kabintis už plaukų, drabužių, rankšluoščių.
Garantijos – tai priklauso tik nuo gamintojo ar pardavėjo. Šioje vietoje turite apsispręsti, ar Jums tai svarbu. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, juvelyriniai dirbiniai negali būti grąžinti pardavėjui ar gamintojui. Praktikoje, dauguma gamintojų (juvelyrų), puikiai pažįsta savo gamintus darbus ir mieliau grąžins pinigus už objektyviai netvarkingai pagamintą gaminį arba nemokamai perdarys žiedus, negu praras gerą vardą. Klauskite. Ar Jums padės, jei iš žiedo iškris deimantukas? Kokios yra žiedų atnaujinimo galimybės ateityje – valymas, dydžių koregavimas, faktūros atnaujinimas? Įprastai, žiedų dydžiai koreguojami nemokamai žiedų atidavimo metu ar per iš anksto sutartą laikotarpį. Vėliau taikomas nedidelis mokestis už tokio pobūdžio paslaugas.
Keli žodžiai apie vestuvinių žiedų padengimus. Labai dažnai gaminiai iš baltojo aukso yra dengiami rodžiu – platinos grupės tauriuoju metalu, kuris suteikia baltojo aukso dirbiniams skaisčiai baltą atspalvį. Procesas vadinasi „rodavimas“ arba „padengimas rodžiu“. Juo siekiama ne tik pagražinti paviršiaus atspalvį, išvengti oksidacijos (aktualu sidabro gaminiams), bet ir apsaugoti odą nuo sąlyčio su, pavyzdžiui, nikeliu, kuris dažnai įeina į baltojo aukso sudėtį. Tokiu būdu išvengiama galimų alerginių reakcijų. Rodžio sluoksnis būna labai plonas – tik keli mikronai. Todėl laikui bėgant jis nusitrina ir pasimato gelsvoka tikroji baltojo aukso spalva. Norint atnaujinti rodžio sluoksnį, reikėtų kreiptis į kvalifikuotą juvelyrą, kuris pašalins senąjį sluoksnį ir galvaniniu būdu padengs gaminį iš naujo. Įprastai tokia paslauga yra mokama.
Ir, pagaliau, praba. 750 arba 585? Bendrai praba nurodo, kiek grynojo aukso yra lydynyje. 585 praba reiškia, kad lydynyje yra 58,5% grynojo aukso. 750 praba, atitinkamai, reiškia, kad lydynyje yra 75% grynojo aukso. Lietuvoje tradiciškai vestuviniai žiedai gaminami iš 585 prabos aukso. Taip pat egzistuoja nuomonė, kad 750 nelabai tinka, kadangi lydynys yra minkštesnis dėl didesnio grynojo aukso kiekio. Manoma, kad tokie žiedai greičiau susibraižo, yra mažiau praktiški. Mano nuomonė – viskas priklauso nuo žiedų savininkų, jų gyvenimo būdo ir požiūrio į žiedus. Jei dirbate daug fizinio darbo, mėgstate medžioklę, baidares, sodininkystę, rankinį paplūdimy – rinkitės kuo paprastesnius žiedus, 585 prabos, be iškilusių akučių ar įmantrių papuošimų. Jei planuojate saugoti žiedus, numauti dirbant fizinį darbą ar namų ruošos darbus, galima rinktis ir 750 prabą su deimantukais ar be jų, sudetingesnės formos. Aišku, kad technologijos nestovi vietoje, ir šiuo metu netgi 750 praba yra tvirtesnė dėl specialios receptūros. Bet taurusis metalas visada bus minkštesnis, nei plienasJ Tad pasaugokite savo žiedus, ir jie dar ilgai džiugins Jus savo išvaizda. Kaip ir turėtų būti…
(C) Viktoras Sitalo.